Jak vyměnit silonové struny (vodícího lanka) žaluzie


Stručný postup:
1. odšroubování žaluzie (horního profilu)
2. připravení nové struny se zajišťujícím kolíčkem
3. vytažení původní struny a provlečení nové vodící struny žaluzie
4. přišroubování žaluzie zpět
5. zajištění a vypnutí nové vodící struny


Podrobný postup (popis s obrázky je na žaluzii Isoline, u jiných typů je to podobné)
Je-li výměna struny z důvodu rozpadnutí stářím, doporučujeme provést výměnu na obou stranách žaluzie zároveň.

1. Lamely žaluzie vytáhneme kuličkovým provázkem nahoru a sejmeme krytky z konců = převodů horního profilu žaluzie. Krytky jsou na převodech nacvaknuty. Odšroubujeme vruty uchycující žaluzii. Abychom zabránili rozjetí a poškození hliníkových lamel, můžeme je provázkem stáhnout k hornímu profilu. Ustříhneme starou strunu u spodního rámu okna nad plastovými kolíčky.

2. Připravíme si novou strunu podle výšky okna + cca 20 cm. Na jeden konec navlékneme zajišťující kolíček hlavičkou napřed a za kolíčkem uděláme uzlík. Pokud lze použít původní kolíčky, kolíčky z otvorů vytáhneme (např. příborovým nožem) a navlékneme na strunu. Pokud se původním kolíčkům rozpadnou hlavičky a zbytek zůstane v otvoru, zastrčíme něčím tento zbytek do otvoru/dutiny zasklívací lišty.

3. Na pravém a levém převodu žaluzie opatrně odklopíme zajištění struny. Prohlédneme si převod, kudy prochází původní struna a tuto starou strunu vytáhneme a provlékneme na její místo novou. Je vhodné provést výměnu nejdříve na jedné straně, kdy druhá poslouží jako vzor. Strunu provlékneme tak, aby z převodů trčel konec struny alespoň 10 cm.

4. Žaluzii přišroubujeme zpět na rám okna. Konce struny s uzlíkem (pod kolíčkem) vsuneme do otvoru ve spodní zasklívací liště okna a následně vsuneme i kolíček. Kolíček přidržíme prstem a tahem za strunu nad kolíčkem dosáhneme zajištění struny pomocí uzlíku. Horní konce struny, vyčnívající z převodu, poslouží pro vypnutí struny. Strunu vypneme tahem za tento vyčnívající konec a při stálém mírném tahu zajistíme zaklopením zajištění struny v převodu. Náhradním řešením pro zajištění horního konce struny je povolení vrutu uchycení žaluzie, obtočení konce struny kolem hlavičky a opětovné mírné utažení vrutu. Spustíme lamely a nacvakneme krytky.